WYCIECZKA DO BUDAPESZTU

W dniach 20-22 września 2017r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Czterolistna Koniczynka” zorganizował wycieczkę do Budapesztu, Egeru oraz Szentendre.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Budapesztu-jednej z najpiękniejszych stolic Europy, zwanej „Perłą Dunaju” i „Paryżem Wschodu”. Miasto zachwyca malowniczym położeniem i bogactwem zabytków. Urzeka widok z Zamkowego Wzgórza na wspaniałe budowle, majestatyczne mosty i rozchodzące się promieniście aleje. Rzeka dzieli miasto na dwie części: prawobrzeżną, pagórkowatą, zabytkową Budę i lewobrzeżny, nizinny, pełen energii i ruchu Peszt. Pierwszym punktem naszej wycieczki był Plac Bohaterów, którego najważniejszym obiektem jest Pomnik Tysiąclecia. Na środku wznosi 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela. Cokół kolumny otaczają posągi jeźdźców – księcia Arpada i sześciu jego wodzów. Kolumnę z archaniołem Gabrielem otacza półkolista kolumnada, podzielona na dwie części. Przedstawia ważne postacie z węgierskiej historii. Następnie podziwialiśmy Bazylikę św. Stefana poświęconą pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. Zwieńczeniem bazyliki jest 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Przy wejściu znajduje się tympanon z Maryją jako patronką Węgier i węgierskimi świętymi. Bazylika jest drugim budapeszteńskim, a trzecim węgierskim najwyższym budynkiem. Wieczorem udaliśmy się na wzgórze Gellerta skąd rozciąga się panorama na pięknie oświetlone miasto. Następnego dnia podziwialiśmy Kościół św. Macieja, kompleks budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym, Basztę Rybacką, Gmach Parlamentu. Zwieńczeniem drugiego dnia był niezapomniany wieczorny rejs statkiem po Dunaju podczas którego podziwialiśmy pięknie oświetlone mosty i zabytki Budapesztu. Ostatniego dnia udaliśmy się do malowniczej, artystycznej miejscowości Szentendre pełnej  wąskich uliczek, barokowej starówki, i jedynego na  świecie  Muzeum Marcepanu. Kolejno przejechaliśmy do Egeru w którym znajdują się barokowe zabytki, uzdrowisko oraz winnice.

Dzięki wytrwałości i staraniom Dyrektor ŚDS w Lisiej Górze Pani Bożeny Mróz stało się możliwym spełnienie marzeń osób niepełnosprawnych o zwiedzeniu kolejnej europejskiej stolicy.

Zespół terapeutyczny